Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
Stichting Library Development Indonesia JAARRAPPORT 2024
Pagina 1
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
Inhoudsopgave
Inhoudsopgave
2 3
Bestuursverslag
Jaarrekening
Balans per 31 december 2024 Staat van baten en lasten over 2024 Kasstroomoverzicht Toelichting
6 7 7 8
Overige gegevens Controleverklaring
12
Pagina 2
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
Bestuursverslag 2024 van Stichting Library Development Indonesia
Inleiding
Het jaarverslag 2024 van de statutair te Oegstgeest gevestigde Stichting Library Development Indonesia geeft een korte samenvatting van de belangrijkste gebeurtenissen en werkzaamheden in het verslagjaar.
Algemenegegevens
De stichting werd op 8 december 2004 opgericht bij akte voor notaris Mr. M. Schwarze te Leiden. Zij staat ingeschreven onder nummer 28103445 in het Handelregister van de Kamer van Koophandel. Het RSIN nummer is 814242145. De bestuurders van de stichting zijn als hoogste leidinggevenden in het UBO register geregistreerd. De stichting is als Algemeen Nut Beogende Instelling ANBI erkend en publiceert haar ANBI gegevens op librarydevelopment.nl en op protestantse-anbi.nl
Doelstelling
De statutaire doelstelling van de stichting is het verlenen van hulp aan bibliotheken van
particuliere instellingen voor academisch en hoger onderwijs in Indonesië.Dezehulp kanbestaan uit donaties van boeken, tijdschriften, microfilms en lezers, elektronische mediazoalsCD-roms, internet toegang, en dergelijke. Voorts kan zij bestaan uit het toegankelijkmaken van collecties in de vorm van het opzetten en verbeteren van (elektronische of andere)catalogiseringssystemen; tevens uit het opzetten van computernetwerken tussenbibliotheken, en overigens uit alle andere mogelijke hulp ten behoeve van bibliotheken eninformatie- en documentatiecentra in Indonesië.Ditalles in de ruimste zin van het woord(art. 2.1 statuten).
Bestuurssamenstelling
Gedurende het verslagjaar bestond het bestuur uit: de heer A.N. Ipenburg (voorzitter), mevrouw A.-M. Visser (secretaris), de heer H. Lems (penningmeester), en de heer A. Blokker.
Het correspondentieadres van de Stichting was Gerbrandylaan 28, 2253 LA Voorschoten.
Comité van aanbeveling
Ter ondersteuning van haar werk maakt de stichting gebruik van de inzet van de leden van een comité van aanbeveling, welke per ultimo bestond uit: prof. (em) dr. A. van de Beek, Dr. F. Dokman, prof. dr. M.T. Frederiks, prof. (em) dr. G. ter Haar, prof. (em) dr. J.A.B. Jongeneel, prof. dr. H.L. Murre-van den Berg, dhr. F.C.C. baron Van Tuyll van Serooskerken, en prof. dr. F. Wijsen.
Sinds 2012 maken de volgende personen in Indonesië deel uit van het comité van aanbeveling: prof. dr. J.S. Aritonang en mw. H.V. Putong MA.
Activiteitenverslag
Het bestuur kwam gedurende het verslagjaar drie maal bijeen. Op 22 januari op het Centraal Station Utrecht en twee maal op het Protestants Landelijk Dienstencentrum te Utrecht (11 juni en 9 oktober).
Gedurende het jaar werden alleen van KITLV/de heer Nico Schulte Nordholt boeken ontvangen. Uit deze collectie en overige beschikbare boeken werden zendingen verzorgd naar STT GKE Banjarmasin 4 dozen (ca. 160 boeken) en naar STFT GKI I S Kijne Abepura 4 dozen (ca. 160 boeken). De tijschriftenzending van de heer B.F. Drewes bereikte in januari 2024 de STFT
Pagina 3
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
Jakarta. De doubletten uit de collectie van de STFT Jakarta vonden hun weg naar theologische instellingen elders in Jakarta en Makassar.
In 2024 werd de tweede fase ingeluid van het gezamenlijkle platform voor digitale collecties van de vier instellingen te Ambon, Banjarmasin, Abepura en Jakarta. Om dit ambitieuze plan ten uitvoer te leggen, waren nieuwe investeringen in twee hoogwaardige scanners noodzakelijk. Om dit te faciliteren werd een tweede contract aangegaan met de uitvoerder PT Aliz Dinamika te Tangerang, Banten (net buiten Jakarta) dat boven het gemiddeld te besteden budget lag. Hiermee kon deze benodigde investering worden voorgefinancierd. Het 2024 project kon voor eind december worden afgerond voor wat betreft de scanprojecten PDSGI Jakarta en UKIM Ambon. In beide gevallen werden meer scans gemaakt dan voorzien met resp. 63.214 en
1
02.870 scans ipv 50.000 scans elk. Door latere levering van de scanapparaten konden voor
Banjarmasin en Abepura alleen voorbereidende werkzaamheden als inventariseren, selecteren en dergelijke plaatsvinden. De scans worden onder dit 2024 contract alsnog geleverd. Binnen dit nawerk valt ook het OCR readable maken van de scans voor de doorzoekbaarheid.
Vermogen
Het vermogen daalde met het saldo van de staat van baten en lasten ad € 95.198 Voor het grootste deel betreft het vermogen vastgelegd in bestemmingsfondsen. Fonds Anneke Werner daalde met € 96.645 tot € 633.843 en Grafrechten/onderhoud graf Werner daalde met
€ 90 tot € 6.150
De algemene reserve steeg met het positieve resultaat op de niet project gerelateerde activiteiten met € 1.538 tot € 19.247.
Omdat het bestemmingsfonds Anneke Werner nagenoeg dezelfde doelstelling als dat van de stichting heeft is het vermogen voldoende om de continuïteit van het werk van de stichting over een reeks van jaren te garanderen.
Oegstgeest, 22 januari 2025 Bestuur
Dr. A.N. Ipenburg, voorzitter Drs. A.-M. Visser, secretaris Drs. H. Lems, penningmeester Drs. A. Blokker
Pagina 4
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
Best fonds depot grafrecht Best fondfs J.M.J. Werner Totale bestemming resultaat
-96.645 -95.198
-32.712 -32.186
Pagina 6
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
TOELICHTINGAlgemeen
De stichting is ingeschreven onder nummer 28103445 bij de Kamer van Koophandel voor Rotterdam. De stichting is door de belastingdienst erkend als Algemeen Nut Beogende Instelling. (ANBI) Het RSIN nummer is 814242145.
Het doel van Stichting Library Development Indonesia is ‘het verlenen van hulp aanbibliotheken van particuliere instellingen voor academisch en hoger onderwijs in Indonesië.doorwerking van het evangelie in alle sectoren van het menselijk leven”. De wijze waarop steun wordt verleend, wordt nader vastgelegd, voor het laatst in 2024, in het beleidsplan van de stichting.
Het vermogen dient voldoende te zijn om de continuïteit van het werk te kunnen verzekeren.
Grondslagen van waardering en resultaatbepaling
De door de stichting gehanteerde grondslagen voor waardering en resultaatbepaling zijn gebaseerd op in Nederland algemeen aanvaarde waarderingsgrondslagen en de bepalingen zoals opgenomen in RJk C1 “Kleine Organisaties-zonder-winststreven”.
Alle bedragen luiden in € 1,–
Continuïteit
De jaarrekening is opgesteld uitgaande van de continuïteitsveronderstelling.
Beleggingen
De beleggingen worden gewaardeerd tegen koers per ultimo van het jaar. Koersverschillen worden rechtstreeks in het resultaat verantwoord en niet via een bestemmingsreserve.
Overige activa en passiva
De overige activa en passiva worden nominaal gewaardeerd.
Resultaat
De baten en lasten worden verantwoord in het jaar waarop zij betrekking hebben, volgens de hiervoor vermelde waarderingsgrondslagen. Lopende rente wordt mede verantwoord. Mutaties uit hoofde van waardeveranderingen beleggingen worden via de staat van baten en lasten verantwoord.
De contracten worden in het jaar van toezegging als last verantwoord.
Obligatierentebaten, nog te ontvangen rente en koersverschillen van de portfeuille worden tot de baten van het bestemmingsfonds J.M.J. Werner gerekend, terwijl projectuitgaven ten laste van dit fonds worden gebracht. Overige spaarrentebaten, donaties en schenkingen komen ten gunste van de algemene reserve, terwijl administratieve en overige niet projectkosten ten laste van de algemene reserve gaan. Specifieke baten en lasten verband houdend met het depot Grafonderhoud J.M.J. Werner worden ten gunste/laste van dit bestemmingsfonds gebracht.
Pagina 7
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
TOELICHTING BALANS PER 31 DECEMBER 2024
1
Beleggingen
In verband met de lage rente op spaartegoeden en deposito’s en gezien de doelstelling om het bibliotheekfonds J.M.J. Werner in tien jaar uit te putten bij een gemiddelde besteding
€
75.000 per jaar, is besloten om een deel van het vermogen te beleggen in vastrentende
waarden. Dit is in het op 11 juni 2024 vastgestelde beleidsplan vastgelegd. Op basis van dit besluit is een obligatieportefeuille op basis van zelf beleggen bij de huisbankier ingericht. Deze voorziet door de zogeheten dakpanconstructie in een jaarlijkse vrijval benodigd voor de beoogde cashflow. De obligaties van overheden en bedrijven hebben een Moody’s rating van AAA tot A+, alle Investment grade.
2
Vorderingen
In 2024 verlaagde de centrale bank van Europa haar rentetarieven, mede in een poging om de oplopende inflatie een halt toe te roepen. Dit betekende dat de rentevergoedingen op spaartegoeden geleidelijk begonnen te dalen. Omdat een deel van het spaartegoed in de obligatieportefeuille werd omgezet, liepen de renteinkomsten terug. De vordering betreft de rente van de spaarrekening en de aan de obligatieportefeuille gekoppelde flexibel sparen rekening.
3
Geldmiddelen
3
1 dec. 2024 EUR
31 dec. 2023 EUR
Banken, rekeningen-courant
ABN AMRO MeesPierson lopende rekening ABN AMRO MeesPierson Charitas spaarrekening ABN AMRO MeesPierson zakelijk flexibel sparen
4.211 144.548 0
31.787 738.995 0
Totaalgeldmiddelen
148.759
770.782
4
Eigen vermogen
Het verloop is als volgt
3
1 dec. 2024 EUR
31 dec. 2023 EUR
Stand per 1 januari Resultaat boekjaar Stand per 31 december
17.710 1.538
16.921 789
19.247
17.710
5
Bestemmingsfondsen
Stand 1/1 Bij 730.489
Af
Stand 31/12
Fonds Anneke Werner
96.645 633.843
Fonds Grafrechten/onderhoud graf Wern
6.240
90
6.150
7
36.728
0
96.735639.993
6
Schulden korte termijn
Per ultimo waren geen declaraties of nog resterende termijnen van aangegane contracten als schuld aanwezig.
Pagina 8
Jaarrekening 2024 Stichting Library Development Indonesia
TOELICHTING STAAT VAN BATEN EN LASTEN OVER 2024
7
Baten
De baten vallen in verschillende categorieën in te delen.
Schenkingen van ANBI-stichtingen en bedrijven, welke voorheen de belangrijkste bron van inkomsten van de stichting vormden, waren afwezig en werden ook niet actief geworven. Hetzelfde gold voor giften, schenkingen en donaties van particulieren. Ook werden geen erfstellingen en/of legaten door de stichting ontvangen. Dit is ongerekend de tijd die de betrokken bestuursleden aan het werk van de stichting gaven zonder daarvoor een vrij- willigersvergoeding te ontvangen.
Gezien de omvang van de ontvangen erfstelling van mevrouw Anneke Werner, welke nu deels in vastrententende waarden is vastgelegd, bestaan de inkomsten derhalve voor het grootste deel uit rentebaten van de spaarrekening voor de aan het belegde deel ge- koppelde flexibel sparen rekening, de ontvangen obligatierente alsmede de koers- verschillen bij dalende rentestanden. Eventueel stijgende rentestanden zouden tot een koersverlies leiden. Omdat deze uiteindelijk verrekend worden met de baten en lasten van het bestmmingsfonds J.M.J. Werner is besloten deze jaarlijks in het resultaat ten gunste of ten laste van het bestemmingsfonds te brengen.
8
Lasten
Deze bestonden uit bankkosten (€ 258), administratiekosten/declaraties (€ 903), en verzendkosten van 8 dozen boeken uit de collectie van het KITLV/Universiteit Leiden ofwel ca. 320 boeken naar de theologische scholen in Banjarmasin en Abepura (1.229). Aan de tweede fase van het project digitaliseren/gemeenschappelijk theologie platform werd voor het tweede contract € 112.539 gevoteerd. Omdat met de cashflow twee scan-units voor het digitaliseren op locaties besteld moesten worden, werd deels voorgefinancierd. Het werk voor deze tweede fase werd voor het einde van het jaar afgerond waarbij de productie van scans boven de afgesproken targets lagen.
Ten laste van het depot grafkosten J.M.J. Werner werden beperkt kosten gemaakt. Er werd een nota hiervoor in het verslagjaar ontvangen.
Oegstgeest, 22 januari 2024
Bestuur:
Dr. A.N. Ipenburg, voorzitter Drs. A.-M. Visser, secretaris mr. drs H. Lems, penningmeester Drs. A. Blokker